تاریخ انتشار :جمعه ۲۴ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۴۴ ق٫ظ
فاقددیدگاه

اولین مردان مرد/ شهدای نخستین گروه از پاسداران و نیروهای مردمی استان گیلان در دفاع مقدس+ اسامی

images (2)

به گزارش دیارشاهد ، روزشمار آغاز تجاوز نیروهای بعثی به خاک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که نقش نخستین‌های دوران دفاع مقدس چقدر برجسته بود و در این راستا حضور گیلانی‌ها در عرصه نبرد که حداقل یک‌هزار کیلومتر تا سرحدات جنگی فاصله داشتند این برجستگی را بیشتر می‌کند. 

همزمان با آغاز وحشی گری های ارتش بعث صدام در سال ۵۹۱۳ نیروهای داوطلب سپاهی و مردمی گیلان خود را ابتدا به کرمانشاه و بعد به سرپل ذهاب رسانند.

 اوایل جنگ دشمن که از مرز خسروی شهر قصرشیرین را به تصرف خود در آورده بود نوای طبل جنگ و مظلومیت مردم ستمدیده و آواره قصرشیرین ،جوانان گیلانی را در قالب سه اعزام به سرپل ذهاب کشاند تا در کنار مردم مانع سقوط این شهر مهم و اثرگذارباشند.

اول مهرسال ۱۳۵۹ هنگامیکه دانش آموزان و دانشگاهیان عازم مدارس و دانشگاهها برای کسب فریضه علم و دانش می شدند مردم ولایتمدار گیلان فرزندان خودرا در شهر رشت به دوش گرفتند و بسوی میادین خون و شرف بدرقه کردند.

اول مهر، سوم مهر و ۵مهر اکیپ امدادی، پاسداران و رزمندگان مردمی گیلان به رهبری سردار شهید تراب پورقلی و حاج محمود قلی‌پور خود رابه استان باختران (کرمانشاه) و سپس به سرپل ذهاب رساندند.

چون بنا به دستور بنی صدر خائن رییس جمهور وقت، فرماندهان پادگان ابوذر ارتش مانع حضور پاسداران و نیروهای مردمی به پادگان می شدند به فرمان سردار شهیدمحمد بروجردی ابتدا رزمندگان را در مدرسه‌ای به نام “مهرگان” مستقر کردند.

شهرسرپل هاب ماتم زده ، حالت سکون و سکوت به خود گرفته بود.

تاریخ شهادت سردارشهید تراب پورقلی؛حضور و نقش موثر مردم و رزمندگان گیلانی در دفاع مقدس را تا همیشه تاریخ به عنوان «اولین مردان مرد» را بیشتر جلوه‌گر می‌شود.

  دشمن عزم فتح کرمانشاه و عزیمت چند روزه به تهران را در سر داشت ولی با ایستادگی رزمندگان اسلام هرگز قادر نشد حتی سرپل ذهاب؛ که از سه طرف در محاصره ی خود داشت را به تصرف خود درآورد.

در جبهه سرپل ذهاب رزمندگان گیلانی شب‌ها به تعقیب دشمن می پرداختند و روزها در ارتفاعات و سلسله قله‌های دالاهو و اطراف سراب‌گرم  از شهر دفاع می کردند تا مانع سقوط اش شوند،

 ۱۲ مهر سال ۵۹ شب هنگام سردار شهید بروجردی به مدرسه محل استقرار نیروهای گیلانی آمد و با شهید حاج محمود قلی‌پور پشت درب ورودی مدرسه «مهرگان» مطلب مهمی را به صورت سرپایی یاد آور شد و آن اینکه دشمن قصد تصرف شهررا در سردارد. سپس

… و قرار شد نیروهای گیلانی به چند گروه تقسیم و اولین گروه در ساعات اولیه بامدادفردا نیروهای گیلانی به دشمن بزنند و دشمن را که آماده  می شد شهر را به تصرف کامل خود درآورد، از عملکردش پشیمان کنند.وچنین شدصبح صادق که زخ نمود اولین گروه «ازمردان مرد» استان گیلان به صف دشمن زدندو دشمن را برای همیشه ازسودای تصرف شهر پشیمان ساختند. هرچند دراین مبارزه تعداد۱۳شهید و چندین زخمی و جانباز تقدیم کردند.

‌…و شهدای والامقام گروه نخست   ،۱)      پاسدار شهید تراب پورقلی ـ سنگر۲)      پاسدار شهید فتح ا… قلی پور ـ رشت۳)      پاسدار شهید محمدرضا تقی پور ـ رودسر۴)      پاسدارشهید سیروس ضمیریان ـ رشت۵)      شهید محمدمهدی پورشایگان ـ رشت۶)      شهید محمود مشخ ـ رشت۷)      شهید ساسان پورنقاشیان ـ رشت۸)      شهید مسعود ایزددوست ـ رشت۹)      شهید داریوش مرادی ـ رشت۱۰)   شهید جمشید علی محمد ـ رشت۱۱)   شهید احمد زمانی ـ رودسر۱۲)   شهید بهمن امیری ـ رودسر۱۳)   شهید مصطفی کریمی ـ رشت۱۴)   شهید محمدتقی امینی ـ رشت۱۵)   شهید کاظم صیادی ـ رشت۱۶) پاسدار شهید محمد علی عبدی نژاد – رشت .

یادآوری و مهم/ ازاولین گروه نیروهای گیلانی در جنگ تعداد ۱۳نفرشان در سیزده مهر۵۹ در زیر پل داداش‌خان به لقاءالله رسیدندو سه تن از شهدای والامقام این گروه(شهیدان: تراب پورقلی ،محمدعلی عبدی نژادو سردارشهید محمدرضاتقی پورواجارگاه جداگانه به فیض شهادت نائل آمدند .

در این میان نقش نیروهای مردمی شهرستان رودسر که همزمان و به صورت خودجوش و با امکانات شخصی به استان خوزستان و شهرستان خرمشهر رفتند تا مانع سقوطش شوند نیز برجسته و فراموش نا شدنی است .

یادشان تا همیشه تاریخ جاویدان باد


 نویسنده: هوشنگ متقیان

دیدگاه خود را به ما بگویید.